Secret Bond
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104340 |
| SKU No: | ZT0253-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
675.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Samsara Fever
Pink and yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104944 |
| SKU No: | ZT0253-15 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dandelion Blossoms
Yellow sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings. This piece features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103107 |
| SKU No: | ZT0271-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1462.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |