Forest Nympth
Tsavorite white gold band ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111522 |
| SKU No: | R0006TS1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rich Drop
Amethyst white gold designer ring
A charming adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109901 |
| SKU No: | R0007AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vanilla Drop
Grey sapphire gold designer ring
This charming ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut grey sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111904 |
| SKU No: | R0007GD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.79 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Honey Drop
Yellow sapphire gold designer ring
An exceptional adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111812 |
| SKU No: | R0007Y4D |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 3.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Frosty Grace
Grey sapphire white gold eternity ring
This charming classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut grey sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110396 |
| SKU No: | R00096G |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.64 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Burgundy Flavor
Lavender sapphire white gold eternity ring
This charming classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut lavender sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110372 |
| SKU No: | R00096L |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.61 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1175.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Eternal Passion
Pink sapphire white gold eternity ring
This charming classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110334 |
| SKU No: | R00096P1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.41 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunshine Ray
Yellow sapphire white gold eternity ring
This charming classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110297 |
| SKU No: | R00096Y5 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Floral Bouquet
Blue sapphire and tsavorite white gold flower ring
This lovely floral ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut blue sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107716 |
| SKU No: | R0009TSBD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1837.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Bright Vibe
Orange sapphire white gold band ring
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This ring features machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106016 |
| SKU No: | RA3657-5 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1812.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |