Star Flare
Pink and blue sapphire gold drop earrings
Charming star drop earrings in fancy style. Machine-cut pink, blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108560 |
| SKU No: | E00017BPD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Beam
Yellow sapphire and tsavorite gold drop earrings
Lovely star drop earrings in fancy style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108584 |
| SKU No: | E00017TSYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rings of Passion
Pink sapphire gold hoop earrings
Opulent hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112208 |
| SKU No: | E00018P2 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 4.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
11837.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Charming Dragonflies
Purple amethyst white gold stud earrings
Delicate and elegant dragonfly stud earrings in floral style. High-precision cut purple amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112451 |
| SKU No: | E0001AM2D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
700.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Charming Dragonflies
Purple amethyst white gold stud earrings
Delicate and elegant dragonfly stud earrings in floral style. Machine-cut purple amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106313 |
| SKU No: | E0001AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
662.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nocturnal Dragonflies
Blue sapphire white gold stud earrings
Elegant stud earrings in form of dragonflies. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112062 |
| SKU No: | E0001B1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1012.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nocturnal Dragonflies
Blue sapphire white gold stud earrings
Elegant stud earrings in form of dragonflies. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112437 |
| SKU No: | E0001B4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
862.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nocturnal Dragonflies
Blue sapphire white gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of dragonflies. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106948 |
| SKU No: | E0001BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.43 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drops of Honey
Orange sapphire gold stud earrings
Stylish stud earrings in classic style. Machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106917 |
| SKU No: | E0002YD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.51 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1100.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Drops
Lavender sapphire white gold drop earrings
Classic and delicate drop earrings in vintage style. High-precision cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112529 |
| SKU No: | E0008L3D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |