Lavender Butterfly
Lavender sapphire white gold butterfly brooch
Tender and sweet butterfly brooch in romantic style. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108157 |
| SKU No: | O0003LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1275.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Glowing Butterfly
Yellow sapphire gold butterfly brooch
Delicate and elegant butterfly brooch in floral style. Machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106221 |
| SKU No: | O0003Y3D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Macaw Beauty
Multicolored sapphire, tsavorite and onyx gold parrot brooch
Tropical and exotic parrot brooch in floral style. Machine-cut pink, lavender, blue, yellow, black sapphires, tsavorites, onyx and white diamonds in round shape brought together by white and yellow and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110075 |
| SKU No: | O0005TSPLBYBKOD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 14.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
11200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterflies on the Moon
Multicolored sapphire gold butterfly brooch
Mystical and delightful butterfly brooch in floral style. Machine-cut blue, pink, yellow, orange sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110129 |
| SKU No: | O0008BP4P2Y4Y3D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 19.15 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
12225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ballet Fever
Grey and orange sapphire white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut grey, orange sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106498 |
| SKU No: | P00011YGD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Prima Ballerina
Orange sapphire and amethyst white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut orange sapphires and amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106542 |
| SKU No: | P00012AMY |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Queen Ladybug
Orange sapphire and tsavorite white gold ladybug pendant
Sweet and playful design, very charming and rich. This ladybug pendant features machine-cut tsavorites and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107051 |
| SKU No: | P00014PYTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Potion
Amethyst white gold classic pendant
Lovely pendant in classic style, features high-precision cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110938 |
| SKU No: | P00015AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Caramel Essence
Yellow sapphire gold classic pendant
Beautiful pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111041 |
| SKU No: | P00015Y3D-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1650.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart of Passion
Ruby white gold heart pendant
Charming and romantic heart pendant, features high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110990 |
| SKU No: | P00018RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |