Shamrock Bouquet
Multicolored sapphire and tsavorite white gold flower pendant
Splendid and charming design in floral style. This flower pendant features machine-cut orange, yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106375 |
| SKU No: | P00022Y1Y4TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Joy
Multicolored sapphire and tsavorite white gold butterfly pendant
Sweet and charming butterfly pendant in romantic style. Machine-cut pink, blue, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109604 |
| SKU No: | P00025P2P3TSYB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Queen
Multicolored sapphire, ruby and tsavorite white gold butterfly pendant
Elegant and charming butterfly pendant in romantic style. Machine-cut blue, yellow, grey sapphires, rubies and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106436 |
| SKU No: | P00025RGTSB2B4Y |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.75 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2462.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Diva Heart
Amethyst white gold heart pendant
Sweet heart pendant in romantic style, features machine-cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109642 |
| SKU No: | P0002AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1775.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Singing Hearts
Tsavorite white gold heart pendant
Beautiful heart pendant in romantic style, features machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109536 |
| SKU No: | P0002TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2037.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sparkling Glamour
Pink sapphire gold drop pendant
Elegant drop pendant in classic style, features high-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111331 |
| SKU No: | P0003P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Inspiration
Tsavorite white gold drop pendant
Delicate drop pendant in classic style, features high-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111201 |
| SKU No: | P0003TS1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Drop
Yellow sapphire gold drop pendant
Elegant drop pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111355 |
| SKU No: | P0003Y4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Baby Bird
Yellow, orange and black sapphire yellow gold bird pendant
Beautiful and sweet bird pendant, features machine-cut yellow, orange, black sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110150 |
| SKU No: | P00041Y3Y6BKD |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 3.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Classic Glamour
Blue sapphire white gold classic pendant
Stylish pendant in classic style, features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107082 |
| SKU No: | P0004BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.31 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1175.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |