Glamour Heart
Lavender sapphire gold heart bracelet
Delicate and elegant chain bracelet with lavender sapphire heart in front. Machine-cut lavender sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108782 |
| SKU No: | B0002L |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1175.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rose Heart
Pink sapphire gold heart bracelet
Delicate and elegant chain bracelet with pink sapphire heart in front. Machine-cut pink sapphires in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107914 |
| SKU No: | B0002P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1112.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sparkling Statement
Purple amethyst white gold huggie earrings
A beautiful adornment of class and style, these huggie earrings show the ultimate meeting of beautiful things. The earrings are filled with machine-cut purple amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106283 |
| SKU No: | E00010AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.05 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fiery Statement
Orange sapphire gold huggie earrings
A beautiful adornment of class and style, these huggie earrings show the ultimate meeting of beautiful things. The earrings are filled with machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106320 |
| SKU No: | E00010Y50D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunlit Statement
Yellow sapphire gold huggie earrings
A beautiful adornment of class and style, these huggie earrings show the ultimate meeting of beautiful things. The earrings are filled with machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106306 |
| SKU No: | E00010Y6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Aspire Butterflies
Pink, blue sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Beautiful and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut pink, blue sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109024 |
| SKU No: | E00011PTSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Waltz
Multicolored sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut orange, blue and pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106160 |
| SKU No: | E00011YBP |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.69 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Summer Butterflies
Multicolored sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut yellow, lavender and pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109093 |
| SKU No: | E00011YPL |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Celestial Dream
Blue sapphire white gold hoop earrings
Superb hoop earrings in classic style. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108492 |
| SKU No: | E00012B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Celestial Dream
Blue sapphire white gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112079 |
| SKU No: | E00012B1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |