Drop of Inspiration
Tsavorite white gold drop pendant
Delicate drop pendant in classic style, features high-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111201 |
| SKU No: | P0003TS1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Drop
Yellow sapphire gold drop pendant
Elegant drop pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111355 |
| SKU No: | P0003Y4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Baby Bird
Yellow, orange and black sapphire yellow gold bird pendant
Beautiful and sweet bird pendant, features machine-cut yellow, orange, black sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110150 |
| SKU No: | P00041Y3Y6BKD |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 3.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violetta Heart
Amethyst white gold heart pendant
Beautiful and sublime heart pendant in romantic style, features machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109444 |
| SKU No: | P0006AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Desire
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110549 |
| SKU No: | R000117BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Princess Flower
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110556 |
| SKU No: | R000119BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Wave
Blue sapphire white gold designer ring
A wonderful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110488 |
| SKU No: | R000122BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.03 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Tango
Pink sapphire and amethyst gold butterfly ring
Joyful and delicate fleeting butterflies ring in floral style. Machine-cut pink sapphires, amethysts and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108348 |
| SKU No: | R00013PAMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Misty Glamor
Grey sapphire white gold eternity ring
The eternity of sparkles and radiance, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut grey sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108003 |
| SKU No: | R0002G1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.84 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lavender Wreath
Lavender sapphire white gold band ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut lavender sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107440 |
| SKU No: | R0003L |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1112.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |