Cinnamon Eternity
Orange sapphire white gold eternity ring
Delicate and sublime design in classic style. The ring is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102643 |
| SKU No: | 141-10 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1175.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violet Heart
Amethyst white gold heart bracelet
Sensual and elegant chain bracelet with amethyst heart in front. Machine-cut amethysts in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108928 |
| SKU No: | B0001AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.76 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
837.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Infinity Hoops
White sapphire white gold hoop earrings
Gorgeous full hoop earrings in classic style. Machine-cut white sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108539 |
| SKU No: | E00015W |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.38 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
9212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tender Hearts
Pink sapphire gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112468 |
| SKU No: | E0003P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.38 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1087.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spontaneous Heart
Tsavorite white gold drop earrings
Pure and fresh heart drop earrings in romantic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108546 |
| SKU No: | E0007TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Flushy Hearts
Yellow sapphire gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106795 |
| SKU No: | E0007Y |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Potion Drops
Pink sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate drop earrings in vintage style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109086 |
| SKU No: | E0008PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 7.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3675.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Marine Dragonfly
Blue sapphire white gold dragonfly brooch
Rich in color, elegant dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108126 |
| SKU No: | O0001BD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Velvet Dragonfly
Chrome tourmaline white gold dragonfly brooch
Delicate and joyful dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut chrome tourmalines and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108089 |
| SKU No: | O0001CTD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dancing Flowers
Pink, yellow and grey sapphire gold flower pendant
Beautiful and sublime pendant in form of flower bouquet, features machine-cut pink, yellow, grey sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white, yellow and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107174 |
| SKU No: | P00017YPGD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1300.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |