Infinity Hoops
White sapphire white gold hoop earrings
Gorgeous full hoop earrings in classic style. Machine-cut white sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108539 |
| SKU No: | E00015W |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.38 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
9212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Moon
Blue sapphire white gold classic pendant
Stylish and sublime pendant in classic style, features high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110969 |
| SKU No: | P00019BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mellow Drop
Amethyst white gold drop pendant
Shiny drop pendant in classic style, features machine-cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109529 |
| SKU No: | P0003AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violetta Heart
Amethyst white gold heart pendant
Beautiful and sublime heart pendant in romantic style, features machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109444 |
| SKU No: | P0006AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Delicate Sweetheart
Yellow sapphire gold eternity ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111591 |
| SKU No: | R0005Y3 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 1.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Noire Magie
Balck sapphire white gold eternity ring
This charming classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut black sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110259 |
| SKU No: | R00096BK |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Original Magic
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105965 |
| SKU No: | X00515 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Berry Bunch
Pink sapphire white gold designer ring
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This ring features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102810 |
| SKU No: | YA0002-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
662.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Touch of Summer
Pink sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100922 |
| SKU No: | YA3698-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.33 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
650.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Grace
Blue and yellow sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in classic style. This piece features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102124 |
| SKU No: | ZT0088C-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pure Heart
Blue and yellow sapphire white gold heart pendant
A delightful double heart pendant featuring matched color machine-cut blue and yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100151 |
| SKU No: | ZT0132-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Joker
Yellow sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant yellow coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102186 |
| SKU No: | ZT0148-42 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Deep Faith
Yellow sapphire white gold cross pendant
Charming and elegant design in cross shape. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in square shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104838 |
| SKU No: | ZT0164-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
675.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vanilla Mallow
Yellow sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. This pendant features machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104180 |
| SKU No: | ZT0171-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1775.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Curve Sensation
Yellow sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103732 |
| SKU No: | ZT0174-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
412.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Romantic Enigma
Yellow and blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104883 |
| SKU No: | ZT0253-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |