Pure Heart
Blue and yellow sapphire white gold heart pendant
A delightful double heart pendant featuring matched color machine-cut blue and yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100151 |
| SKU No: | ZT0132-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Passionate Heart
Blue and pink sapphire white gold heart pendant
A pretty and colorful heart pendant featuring matched color machine-cut blue and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100168 |
| SKU No: | ZT0132-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Hearts Desire
Yellow sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103244 |
| SKU No: | ZT0132-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Floral Whirlpool
Yellow sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in fancy style. This piece features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant yellow coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102094 |
| SKU No: | ZT0133-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.05 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tsavorite Swirl
Tsavorite white gold stud earrings
Stud earrings in swirl shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101349 |
| SKU No: | ZT0133-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Autumn Leaf
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104081 |
| SKU No: | ZT0134-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Golden Leaf
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104098 |
| SKU No: | ZT0134-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Honey Slice
Yellow and orange sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in fancy shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104104 |
| SKU No: | ZT0134-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.61 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Slice
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104111 |
| SKU No: | ZT0134-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Whisper Reflection
Pink and yellow sapphire white gold designer earrings
Designer earrings in fancy shape with machine-cut pink and yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101486 |
| SKU No: | ZT0135-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1700.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |