Valentine Mallow
Pink sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104210 |
| SKU No: | ZT0171-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.83 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dubious Mallow
Pink and yellow sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104234 |
| SKU No: | ZT0171-8 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.99 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Polar Star
White sapphire white gold star pendant
Charming and sweet design in star shape. The pendant is filled with machine-cut white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103510 |
| SKU No: | ZT0173-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.61 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Wish Star
Blue sapphire white gold star pendant
Charming and sweet design in star shape. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103527 |
| SKU No: | ZT0173-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
687.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Irish Star
Tsavorite white gold star pendant
Charming and sweet design in star shape. The pendant is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103534 |
| SKU No: | ZT0173-7 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.64 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Burning Star
Ruby white gold star pendant
Splendid and charming design in the shape of a star. This pendant features machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105484 |
| SKU No: | ZT0173-8 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Hope Star
Yellow sapphire white gold star pendant
Charming and sweet design in star shape. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103541 |
| SKU No: | ZT0173-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.42 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Colored Curve
Yellow sapphire and ruby white gold designer pendant
Colorful fancy curve pendant, featuring matched color machine cut rubies and yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100069 |
| SKU No: | ZT0174-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.52 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Precious Curve
Ruby white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring matched color machine cut rubies with white diamonds.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100045 |
| SKU No: | ZT0174-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Curve Presence
Yellow sapphire and tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103749 |
| SKU No: | ZT0174-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |