Sun Waves
Orange sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101295 |
| SKU No: | ZT0137-43 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 4.91 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Grass Waves
Tsavorite white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101301 |
| SKU No: | ZT0137-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 4.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rose Petals
Pink sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant earrings in classic style. This piece features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103084 |
| SKU No: | ZT0137AB-11 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.83 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fresh Wave
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104401 |
| SKU No: | ZT0137AB-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Caribbean Waves
Blue sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in modern style. This piece features machine-cut blue sapphires and diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102278 |
| SKU No: | ZT0137AB-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.89 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2150.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Open Heart
Ruby white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut rubies and white diamonds in gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101202 |
| SKU No: | ZT0138-11 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Heart
Yellow sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101226 |
| SKU No: | ZT0138-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Orange Love
Orange sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut orange sapphires and white diamonds in gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101219 |
| SKU No: | ZT0138-42 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Curious Heart
Tsavorite white gold heart drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in heart style. This piece features machine-cut tsavorites and diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102223 |
| SKU No: | ZT0138-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Amber Drop
Yellow sapphire white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103305 |
| SKU No: | ZT0140-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |