Sorbet Moon
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103282 |
| SKU No: | ZT0144-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Daisy
Yellow sapphire flower pendant
This elegant four petal flower pendant takes its inspiration from nature. Matched color machine-cut yellow sapphires sits suspended in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100021 |
| SKU No: | ZT0144-7 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Summer Daisy
Orange sapphire white gold flower pendant
This graceful flower pendant takes its inspiration from nature. Featuring matched color orange sapphires with white diamonds.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100038 |
| SKU No: | ZT0144-8 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.51 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1837.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Allure
Pink sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101103 |
| SKU No: | ZT0145-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Jazz Note
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100519 |
| SKU No: | ZT0145-31 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Blue
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101110 |
| SKU No: | ZT0145-32 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1100.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Absolute Orange
Orange sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101042 |
| SKU No: | ZT0145-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Absolute White
Diamond white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with white diamonds in gold setting.
| Catalog No: | 00101059 |
| SKU No: | ZT0145-71 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.28 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Harlequin Dance
Pink and yellow sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut pink and yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101394 |
| SKU No: | ZT0146-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Oriental Puzzle
Yellow and blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut yellow and blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101400 |
| SKU No: | ZT0146-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |