Sorbet Moon
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103282 |
| SKU No: | ZT0144-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Daisy
Yellow sapphire flower pendant
This elegant four petal flower pendant takes its inspiration from nature. Matched color machine-cut yellow sapphires sits suspended in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100021 |
| SKU No: | ZT0144-7 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Allure
Pink sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101103 |
| SKU No: | ZT0145-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Jazz Note
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100519 |
| SKU No: | ZT0145-31 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Absolute Orange
Orange sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101042 |
| SKU No: | ZT0145-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rose Splash
Pink sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100588 |
| SKU No: | ZT0146-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.79 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Curve
Ruby white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring matched color machine cut rubies with white diamonds.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100052 |
| SKU No: | ZT0147 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Joker
Yellow sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant yellow coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102186 |
| SKU No: | ZT0148-42 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tender Love
Pink sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut pink sapphires with white diamonds in gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101233 |
| SKU No: | ZT0149-22 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.22 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Pirate
Orange sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant orange coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102209 |
| SKU No: | ZT0149-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |