Mellow Mood
Pink and yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102377 |
| SKU No: | ZT0105B-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Madagascar Petals
Yellow sapphire white gold drop earrings
Drop earrings in petal shape with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101325 |
| SKU No: | ZT0105B-42 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.98 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nature Beauty
Tsavorite white gold drop earrings
Drop earrings in petal shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101318 |
| SKU No: | ZT0105B-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.94 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Honey Hoops
Orange sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101356 |
| SKU No: | ZT0106 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.23 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Glow Daisy
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103763 |
| SKU No: | ZT0106-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sensual Princess
Yellow sapphire and tsavorite white gold designer pendant
Charming and sweet design in fancy shape. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104272 |
| SKU No: | ZT0106A-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
487.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Samba Romance
Pink sapphire white gold designer pendant
This elegant designer pendant featuring matched color machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100366 |
| SKU No: | ZT0130 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Samba Fever
Yellow sapphire white gold designer pendant
This graceful designer pendant featuring matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100359 |
| SKU No: | ZT0130B-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
537.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tango Mania
Diamond white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring white diamonds in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100380 |
| SKU No: | ZT0131-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.75 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
762.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tango Twist
Yellow sapphire white gold designer pendant
This graceful designer pendant featuring matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100373 |
| SKU No: | ZT0131-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |