Secret Affair
Yellow sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in triangle shape with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101073 |
| SKU No: | ZT0136-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Pyramid
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in pyramid shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101066 |
| SKU No: | ZT0136B-32 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pure Elegance
Diamond white gold stud earrings
Stud earrings in triangle shape with white diamonds in gold setting.
| Catalog No: | 00101158 |
| SKU No: | ZT0136B-71 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.44 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sun Waves
Orange sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101295 |
| SKU No: | ZT0137-43 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 4.91 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rose Petals
Pink sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant earrings in classic style. This piece features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103084 |
| SKU No: | ZT0137AB-11 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.83 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Heart
Yellow sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101226 |
| SKU No: | ZT0138-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Amber Drop
Yellow sapphire white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103305 |
| SKU No: | ZT0140-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Ocean Drop
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in drop shape features matched color machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100496 |
| SKU No: | ZT0140-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Angel Apparition
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in drop style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104128 |
| SKU No: | ZT0140-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blush Vibe
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103817 |
| SKU No: | ZT0141-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Berry Hoops
Pink sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101363 |
| SKU No: | ZT0142 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Night Embrace
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105132 |
| SKU No: | ZT0142-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
675.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dusk Intuition
Orange and blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104852 |
| SKU No: | ZT0142-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Moon Forever
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103268 |
| SKU No: | ZT0144-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sorbet Moon
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103282 |
| SKU No: | ZT0144-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Daisy
Yellow sapphire flower pendant
This elegant four petal flower pendant takes its inspiration from nature. Matched color machine-cut yellow sapphires sits suspended in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100021 |
| SKU No: | ZT0144-7 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Allure
Pink sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101103 |
| SKU No: | ZT0145-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Jazz Note
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100519 |
| SKU No: | ZT0145-31 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Absolute Orange
Orange sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101042 |
| SKU No: | ZT0145-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Curve
Ruby white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring matched color machine cut rubies with white diamonds.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100052 |
| SKU No: | ZT0147 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |