Drop of Obsession
Tsavorite white gold drop necklace
Sparkling and charming chain necklace with drop pendant. Precision machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110440 |
| SKU No: | N0007TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Adore Heart
Lavender sapphire whitre gold heart necklace
Romantic and elegant chain necklace with heart pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109369 |
| SKU No: | N0008LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.01 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Serenade
Pink sapphire gold heart necklace
Tender and elegant chain necklace with heart pendant. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108201 |
| SKU No: | N0008PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Velvet Dragonfly
Chrome tourmaline white gold dragonfly brooch
Delicate and joyful dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut chrome tourmalines and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108089 |
| SKU No: | O0001CTD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Orchid Dragonfly
Pink sapphire gold dragonfly brooch
Exotic and vivid dragonfly brooch in floral style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110051 |
| SKU No: | O0001P1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Orchid Dragonfly
Pink sapphire rose gold dragonfly brooch
Wonderful and elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110860 |
| SKU No: | O0001P2D-1 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Velvet Dragonfly
Tsavorite white gold dragonfly brooch
Beautiful color, elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110778 |
| SKU No: | O0001TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sweet Dragonfly
Yellow sapphire yellow gold dragonfly brooch
Strong in color, elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110846 |
| SKU No: | O0001Y5D-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 2.77 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Soaring Dragonflies
Pink and blue sapphire gold dragonfly brooch
Charming and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut pink and blue sapphires, and also white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108041 |
| SKU No: | O0002PBD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dragonfly Voyage
Yellow sapphire and tsavorite gold dragonfly brooch
Delicate and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106146 |
| SKU No: | O0002YTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |