Grape Ivy
Yellow sapphire and tsavorite white gold floral pendant
Wonderful and charming design in floral style. This beautiful pendant features precision machine-cut yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110303 |
| SKU No: | P00028TSY |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.21 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1087.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vino Duo
Orange and yellow sapphire white gold floral pendant
Splendid and charming design in floral style. This beautiful pendant features machine-cut orange and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106559 |
| SKU No: | P00028Y3Y1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lucky Frog
Orange sapphire and tsavorite white gold frog pendant
Splendid and charming design in form of a frog. This sweet pendant features machine-cut orange sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106610 |
| SKU No: | P00029YTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dangle Hearts
Blue sapphire white gold heart pendant
Lovely heart pendant in romantic style, features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107341 |
| SKU No: | P0002BD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Singing Hearts
Tsavorite white gold heart pendant
Beautiful heart pendant in romantic style, features machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109536 |
| SKU No: | P0002TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2037.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Purple Heart
Pink sapphire white gold heart pendant
Romantic and sublime heart pendant, features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108720 |
| SKU No: | P00031P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.03 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Floral Maze
Pink, yellow sapphire and tsavorite white gold designer pendant
Graceful and rich design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink, yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108768 |
| SKU No: | P00035P3P4P2TSY3Y4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Water Drop
Blue sapphire white gold drop pendant
Elegant drop pendant in classic style, features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107068 |
| SKU No: | P0003BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Potion
Pink sapphire gold classic pendant
Charming drop pendant in classic style, features machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108621 |
| SKU No: | P0003PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Elixir
Ruby white gold drop pendant
Gorgeous drop pendant in classic style, features high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111003 |
| SKU No: | P0003R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.51 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |