Mystery Puzzle
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105514 |
| SKU No: | ZT0238-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Glowing Snake
Yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101769 |
| SKU No: | ZT0243 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.52 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cinnamon Snake
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105576 |
| SKU No: | ZT0243-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mystic Flow
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104593 |
| SKU No: | ZT0244-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.73 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Flow
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104609 |
| SKU No: | ZT0244-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.69 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dancing Heart
Yellow sapphire white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101622 |
| SKU No: | ZT0246-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Charming Heart
White and pink sapphire white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut white and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101639 |
| SKU No: | ZT0246-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.22 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Always Green
Tsavorite white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut tsavorites.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101653 |
| SKU No: | ZT0246-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.14 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Destiny Dance
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. The pendant is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104777 |
| SKU No: | ZT0250-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Magnolia Dance
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104739 |
| SKU No: | ZT0250-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.51 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |