Tango Mania
Diamond white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring white diamonds in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100380 |
| SKU No: | ZT0131-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.75 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
762.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tango Twist
Yellow sapphire white gold designer pendant
This graceful designer pendant featuring matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100373 |
| SKU No: | ZT0131-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Passionate Heart
Blue and pink sapphire white gold heart pendant
A pretty and colorful heart pendant featuring matched color machine-cut blue and pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100168 |
| SKU No: | ZT0132-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Hearts Desire
Yellow sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103244 |
| SKU No: | ZT0132-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Autumn Leaf
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104081 |
| SKU No: | ZT0134-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Honey Slice
Yellow and orange sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in fancy shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104104 |
| SKU No: | ZT0134-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.61 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Slice
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104111 |
| SKU No: | ZT0134-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Indigo Petal
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103381 |
| SKU No: | ZT0135A-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.98 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Secret Affair
Yellow sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in triangle shape with machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101073 |
| SKU No: | ZT0136-41 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.09 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Pyramid
Blue sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in pyramid shape with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101066 |
| SKU No: | ZT0136B-32 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |