Sparkling Statement
Purple amethyst white gold huggie earrings
A beautiful adornment of class and style, these huggie earrings show the ultimate meeting of beautiful things. The earrings are filled with machine-cut purple amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106283 |
| SKU No: | E00010AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.05 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Verdant Statement
Tsavorite white gold huggie earrings
A beautiful adornment of class and style, these huggie earrings show the ultimate meeting of beautiful things. The earrings are filled with machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106245 |
| SKU No: | E00010TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.42 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Trio
Lavender, yellow sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Elegant and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut lavender, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108942 |
| SKU No: | E00011LYTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.19 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Aspire Butterflies
Pink, blue sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Beautiful and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut pink, blue sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109024 |
| SKU No: | E00011PTSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Forest Hoops
Tsavorite white gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108980 |
| SKU No: | E00018TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
8887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mimosa Hoops
Yellow sapphire gold hoop earrings
Opulent hoop earrings in classic style. High-precision cut yellow sapphires in round shape brought together by yellow and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112284 |
| SKU No: | E00018Y3 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 4.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
10125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Crimson Dragonflies
Ruby white gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of dragonflies. High-precision rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112406 |
| SKU No: | E0001R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Hoops
Ruby white gold huggie earrings
A beautiful adornment of class and style, these huggie earrings show the ultimate meeting of beautiful things. The earrings are filled with high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110600 |
| SKU No: | E00020RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Raspberry Hoops
Pink sapphire white gold hoop earrings
Fine full hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110648 |
| SKU No: | E00021P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Drops
Blue sapphire white gold stud earrings
Elegant stud earrings in classic style. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112413 |
| SKU No: | E0002B4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.53 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |