Diamond Heart
Diamond white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
| Catalog No: | 00104241 |
| SKU No: | ZT0175-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.53 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1350.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Froral Inspiration
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105095 |
| SKU No: | ZT0181-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Summer Blossom
Orange sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103404 |
| SKU No: | ZT0183-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.83 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Flower Shape
Tsavorite white gold flower pendant
A delightful pendant in flower shape features matched color machine-cut tsavorites.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101929 |
| SKU No: | ZT0183-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Sakura
Yellow and pink sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103787 |
| SKU No: | ZT0187-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.44 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cinnamon Drops
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104531 |
| SKU No: | ZT0188B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vinous Twilight
Pink sapphire white gold drop earrings
Drop earrings in classic style with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101479 |
| SKU No: | ZT0189 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tiger Orchid
Orange sapphire white gold flower pendant
A delightful pendant in flower shape features matched color machine-cut orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100540 |
| SKU No: | ZT0194-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
550.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cinnamon Eternity
Orange sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104043 |
| SKU No: | ZT0198 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Flower Trio
Pink sapphire white gold flower pendant
This graceful flower pendant takes its inspiration from nature. Featuring matched color machine-cut pink sapphires in bouquet of three flowers.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100106 |
| SKU No: | ZT0208-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |