Carmen Butterfly
Lavender sapphire white gold butterfly necklace
Rich and vibrant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110723 |
| SKU No: | N0001LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fly Butterfly
Pink sapphire gold butterfly necklace
Charming and elegant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108188 |
| SKU No: | N0001PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Indigo Heart
Blue sapphire white gold heart necklace
Delicate and elegant chain necklace with heart pendant. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106764 |
| SKU No: | N0002BD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.69 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Creative Heart
Yellow sapphire white gold heart necklace
Stylish and elegant chain necklace with heart pendant. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106627 |
| SKU No: | N0002Y3D-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Rainbow
Blue, pink sapphire and tsavorite white gold star necklace
Beautiful and mystical chain necklace with star pendant. Machine-cut blue and pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108218 |
| SKU No: | N0006BPTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Adore Heart
Lavender sapphire whitre gold heart necklace
Romantic and elegant chain necklace with heart pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109369 |
| SKU No: | N0008LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.01 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sweet Dragonfly
Yellow sapphire yellow gold dragonfly brooch
Strong in color, elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110846 |
| SKU No: | O0001Y5D-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 2.77 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dragonfly Voyage
Yellow sapphire and tsavorite gold dragonfly brooch
Delicate and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106146 |
| SKU No: | O0002YTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Butterfly
Purple amethyst white gold butterfly brooch
Elegant and charming butterfly brooch in romantic style. Machine-cut purple amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106122 |
| SKU No: | O0003AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Magic Bouquet
Multicolored sapphire, ruby, amethyst and tsavorite white gold flower brooch
Romantic and elegant flower bouquet brooch in floral style. Machine-cut blue, lavender, yellow, pink sapphires, tsavorites, amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110105 |
| SKU No: | O0007BLRY1Y4PTS2TS3AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 17.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
12637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |