Classic Ballerina
Pink and yellow sapphire white gold ballerina pendant
A beautiful feminine design, very delicate and stylish. This ballerina pendant features machine-cut pink, yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106528 |
| SKU No: | P00013PYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.22 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunny Dragonfly
Yellow sapphire yellow gold dragonfly pendant
Beautiful and charming design in floral style. This dragonfly pendant features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111058 |
| SKU No: | P0001Y4D |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Azure Falcon
Blue sapphire white gold designer pendant
An unusual and adorable designer pendant in form of flying falcon. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106634 |
| SKU No: | P00024B2B4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2687.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Baby Bird
Yellow, orange and black sapphire yellow gold bird pendant
Beautiful and sweet bird pendant, features machine-cut yellow, orange, black sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110150 |
| SKU No: | P00041Y3Y6BKD |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 3.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Princess Flower
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110556 |
| SKU No: | R000119BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Venice Charm
Ruby white gold band ring
A vivid adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110495 |
| SKU No: | R000123RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Angel Promise
Blue sapphire white gold eternity ring
Graceful and stylish design, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107846 |
| SKU No: | R0002B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.88 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2150.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Victorian Charm
Ruby white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Ruby and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00108409 |
| SKU No: | R00041RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Precious Delight
Multicolored spinel white gold eternity ring
A graceful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut multicolored spinels in square shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109833 |
| SKU No: | R00043M-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.76 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Eden Apple
Blue sapphire white gold designer pendant
Charming and sweet design in apple shape. The pendant is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103251 |
| SKU No: | X00299 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.67 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |