Purple Eternity
Amethyst rose gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108010 |
| SKU No: | A0001AM |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 5.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Heart
Blue sapphire white gold heart bracelet
Stylish and elegant chain bracelet with blue sapphire heart in front. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106450 |
| SKU No: | B0001B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Trio
Lavender, yellow sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Elegant and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut lavender, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108942 |
| SKU No: | E00011LYTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.19 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Raspberry Hoops
Pink sapphire white gold hoop earrings
Fine full hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110648 |
| SKU No: | E00021P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Teardrops
Ruby white gold stud earrings
Charming stud earrings in classic style. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112130 |
| SKU No: | E0002R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Snowdrops
Tsavorite white gold stud earrings
Graceful stud earrings in classic style. High-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112178 |
| SKU No: | E0002TS1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fluttering Hearts
Pink sapphire gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108430 |
| SKU No: | E0003PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1412.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cerise Duet
Pink sapphire gold stud earrings
Beautiful stud earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112192 |
| SKU No: | E0004P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Snowy Hearts
Grey sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut grey sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109123 |
| SKU No: | E0006G |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunburst Hearts
Yellow sapphire gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106757 |
| SKU No: | E0006Y2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1275.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |