Sanctuary Forever
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105392 |
| SKU No: | YP0024-7 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Miss Orchid
Yellow sapphire white gold designer pendant
Beautiful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100472 |
| SKU No: | YP0033-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
412.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spark Forever
Orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101813 |
| SKU No: | ZT0233-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Precious Chest
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105897 |
| SKU No: | ZY0235 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |