Purple Eternity
Amethyst rose gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108010 |
| SKU No: | A0001AM |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 5.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Teardrops
Ruby white gold stud earrings
Charming stud earrings in classic style. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112130 |
| SKU No: | E0002R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cerise Duet
Pink sapphire gold stud earrings
Beautiful stud earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112192 |
| SKU No: | E0004P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fly Butterfly
Pink sapphire gold butterfly necklace
Charming and elegant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108188 |
| SKU No: | N0001PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Rainbow
Blue, pink sapphire and tsavorite white gold star necklace
Beautiful and mystical chain necklace with star pendant. Machine-cut blue and pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108218 |
| SKU No: | N0006BPTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Victorian Charm
Ruby white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Ruby and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00108409 |
| SKU No: | R00041RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spark Forever
Orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101813 |
| SKU No: | ZT0233-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Precious Chest
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105897 |
| SKU No: | ZY0235 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |