Purple Eternity
Amethyst rose gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108010 |
| SKU No: | A0001AM |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 5.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Teardrops
Ruby white gold stud earrings
Charming stud earrings in classic style. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112130 |
| SKU No: | E0002R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cerise Duet
Pink sapphire gold stud earrings
Beautiful stud earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112192 |
| SKU No: | E0004P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fly Butterfly
Pink sapphire gold butterfly necklace
Charming and elegant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108188 |
| SKU No: | N0001PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Rainbow
Blue, pink sapphire and tsavorite white gold star necklace
Beautiful and mystical chain necklace with star pendant. Machine-cut blue and pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108218 |
| SKU No: | N0006BPTSD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |