Hearts Dream
Blue sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104296 |
| SKU No: | YP0011-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.76 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Hearts Fever
Yellow sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104302 |
| SKU No: | YP0011-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Jungle X
Yellow sapphire and ruby white gold designer pendant
Colorful fancy designer pendant, featuring matched color machine cut rubies and yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100434 |
| SKU No: | YP0014 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Oval Duet
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100144 |
| SKU No: | YP0016-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Dreams
Pink sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101967 |
| SKU No: | YP0016-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.36 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Angel Dreams
Yellow and orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow and orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101974 |
| SKU No: | YP0016-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
725.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Hot Dreams
Yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101981 |
| SKU No: | YP0016-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
700.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Crazy Dreams
Pink sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101998 |
| SKU No: | YP0016-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lucky Knot
Pink sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100441 |
| SKU No: | YP0018-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
French Knot
Orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100458 |
| SKU No: | YP0018-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.34 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
550.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |