Grape Twist
Blue sapphire and tsavorite white gold floral pendant
Romantic and charming design in floral style. This beautiful pendant features machine-cut blue sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108706 |
| SKU No: | P00028TSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lucky Frog
Orange sapphire and tsavorite white gold frog pendant
Splendid and charming design in form of a frog. This sweet pendant features machine-cut orange sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106610 |
| SKU No: | P00029YTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Singing Hearts
Tsavorite white gold heart pendant
Beautiful heart pendant in romantic style, features machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109536 |
| SKU No: | P0002TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2037.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Alluring Hearts
Orange sapphire gold heart pendant
Lovely heart pendant in romantic style, features machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107198 |
| SKU No: | P0002Y1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.73 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Baby Dragonfly
Yellow sapphire and tsavorite white gold dragonfly pendant
Delightful and lovely design in floral style. This dragonfly pendant features machine-cut yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108713 |
| SKU No: | P00030TSY |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.84 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sparkling Glamour
Pink sapphire gold drop pendant
Elegant drop pendant in classic style, features high-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111331 |
| SKU No: | P0003P6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Elixir
Ruby white gold drop pendant
Gorgeous drop pendant in classic style, features high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111003 |
| SKU No: | P0003R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.51 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Inspiration
Tsavorite white gold drop pendant
Delicate drop pendant in classic style, features machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109413 |
| SKU No: | P0003TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1087.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Caramel Drop
Yellow sapphire gold drop pendant
Elegant drop pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111294 |
| SKU No: | P0003Y3D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.51 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Delicate Giraffe
Yellow, orange and blue sapphire yellow gold giraffe brooch
Exquisite and elegant giraffe brooch, which also can be wear as pendant. Precision cut orange, yellow, blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110167 |
| SKU No: | P00040Y1Y3B |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 7.32 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |