Aspire Butterflies
Pink, blue sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Beautiful and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut pink, blue sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109024 |
| SKU No: | E00011PTSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Flare
Pink and blue sapphire gold drop earrings
Charming star drop earrings in fancy style. Machine-cut pink, blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108560 |
| SKU No: | E00017BPD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sparkling Hoops
Pink sapphire gold hoop earrings
Opulent hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose and white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112147 |
| SKU No: | E00018P6 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 4.64 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
8812.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mimosa Hoops
Yellow sapphire yellow gold hoop earrings
Deluxe hoop earrings in classic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109055 |
| SKU No: | E00018Y |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 5.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
7025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nocturnal Dragonflies
Blue sapphire white gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of dragonflies. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106948 |
| SKU No: | E0001BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.43 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Crimson Dragonflies
Ruby gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of dragonflies. Machine-cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108881 |
| SKU No: | E0001RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.99 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1037.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Citron Dragonflies
Yellow sapphire gold stud earrings
Elegant stud earrings in form of dragonflies. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112475 |
| SKU No: | E0001Y4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
762.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Drops
Yellow sapphire gold stud earrings
Elegant stud earrings in classic style. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112321 |
| SKU No: | E0002Y4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.53 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1087.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Missing Hearts
Blue sapphire white gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112376 |
| SKU No: | E0003B4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Missing Hearts
Blue sapphire white gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of hearts. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106801 |
| SKU No: | E0003BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |