Cherish Hearts
Yellow and pink sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103466 |
| SKU No: | ZT0185-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
637.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Clover Dews
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103879 |
| SKU No: | ZT0188-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Swings
Tsavorite white gold heart drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103114 |
| SKU No: | ZT0192-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.91 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Super Star
Pink sapphire white gold star pendant
Charming and sweet design in star shape. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103602 |
| SKU No: | ZT0197 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Cherish Star
Pink sapphire white gold star pendant
Charming and sweet design in star shape. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103343 |
| SKU No: | ZT0200 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.93 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Jasmine Drops
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104562 |
| SKU No: | ZT0206-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
275.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Exotic Flower
Yellow and lavender sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut lavender and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105446 |
| SKU No: | ZT0207 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.64 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blush Flowers
Pink sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104579 |
| SKU No: | ZT0211-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
337.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Amaranth Wisper
Pink sapphire white gold huggies earrings
Huggies earrings in circle shape with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101417 |
| SKU No: | ZT0214-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nectar Drop
Yellow sapphire white gold designer pendant
Beautiful and tender designer pendant featuring matched color machine-cut yellow sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100335 |
| SKU No: | ZT0232 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.88 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
350.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |