Flame Heart
Ruby rose gold heart necklace
Sparkling and elegant chain necklace with the heart pendant. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110716 |
| SKU No: | N0002R1D |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.80 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vintage Heart
Pink sapphire gold heart necklace
Sweet classic chain necklace with the heart front. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108164 |
| SKU No: | N0003PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Drop of Obsession
Tsavorite white gold drop necklace
Sparkling and charming chain necklace with drop pendant. Precision machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110440 |
| SKU No: | N0007TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.74 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2525.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Purple Desire
Amethyst white gold classic necklace
Delicate and charming chain necklace with classic pendant. Machine-cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109406 |
| SKU No: | N0009AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Burgundy Accent
Lavender sapphire white gold classic necklace
Delicate and charming chain necklace with classic pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109338 |
| SKU No: | N0009LFD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Coral Ambition
Orange sapphire gold classic necklace
Elegant and charming chain necklace with classic pendant. Machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109277 |
| SKU No: | N0009YD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.11 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violet Dragonfly
Amethyst white gold dragonfly brooch
Beautiful and elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110815 |
| SKU No: | O0001AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.62 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1012.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Marine Dragonfly
Blue sapphire white gold dragonfly brooch
Rich in color, elegant dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108126 |
| SKU No: | O0001BD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Orchid Dragonfly
Pink sapphire gold dragonfly brooch
Exotic and vivid dragonfly brooch in floral style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110051 |
| SKU No: | O0001P1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tropical Dragonfly
Pink sapphire gold dragonfly brooch
Cheerful and delicate dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108140 |
| SKU No: | O0001P2D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |