Coral Ambition
Orange sapphire gold classic necklace
Elegant and charming chain necklace with classic pendant. Machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109277 |
| SKU No: | N0009YD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.11 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violet Dragonfly
Amethyst white gold dragonfly brooch
Beautiful and elegant dragonfly brooch in romantic style. High-precision cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110815 |
| SKU No: | O0001AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.62 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1012.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Marine Dragonfly
Blue sapphire white gold dragonfly brooch
Rich in color, elegant dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108126 |
| SKU No: | O0001BD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1362.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Orchid Dragonfly
Pink sapphire gold dragonfly brooch
Exotic and vivid dragonfly brooch in floral style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110051 |
| SKU No: | O0001P1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tropical Dragonfly
Pink sapphire gold dragonfly brooch
Cheerful and delicate dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108140 |
| SKU No: | O0001P2D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Citric Dragonfly
Yellow sapphire white gold dragonfly brooch
Delicate and elegant dragonfly brooch in romantic style. Machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107365 |
| SKU No: | O0001Y5D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.62 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Flying Dragonflies
Pink sapphire and amethyst gold dragonfly brooch
Light and elegant dragonfly brooch in floral style. Machine-cut pink sapphires, amethysts and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108065 |
| SKU No: | O0002PAMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Madame Butterfly
Blue sapphire white gold butterfly brooch
Lovely and charming butterfly brooch in romantic style. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106269 |
| SKU No: | O0003BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.43 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1350.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Peony Butterfly
Ruby white gold butterfly brooch
Sweet and charming butterfly brooch in romantic style. Machine-cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108119 |
| SKU No: | O0003RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1550.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dreaming Butterfly
Tsavorite white gold butterfly brooch
Elegant and charming butterfly brooch in romantic style. Machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pin a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106184 |
| SKU No: | O0003TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.43 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1325.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |