Blushing Heart
Pink sapphire white gold drop earrings
Gleaming heart drop earrings in romantic style. Machine-cut pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108508 |
| SKU No: | E0007P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1550.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Amour Hearts
Ruby white gold drop earrings
Sweet and tender heart drop earrings in romantic style. Machine-cut rubies in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108522 |
| SKU No: | E0007R |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Flushy Hearts
Yellow sapphire gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106795 |
| SKU No: | E0007Y |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lilac Drops
Amethyst white gold drop earrings
Exquisite and delicate drop earrings in vintage style. Machine-cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109109 |
| SKU No: | E0008AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 7.17 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3100.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Romantic Flowers
Ruby white gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of flowers. Machine-cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106955 |
| SKU No: | E0009RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.03 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Flowers
Yellow sapphire gold stud earrings
Radiant stud earrings in form of flowers. Machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106979 |
| SKU No: | E0009Y6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.36 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Bella Incantation
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104692 |
| SKU No: | LM001-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.94 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
325.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mauve Heart
Lavender sapphire white gold heart necklace
Charming and elegant chain necklace with the heart pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109185 |
| SKU No: | N00011LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fly Butterfly
Pink sapphire gold butterfly necklace
Charming and elegant chain necklace with the butterfly front. High-precision cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108188 |
| SKU No: | N0001PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Carmen Butterfly
Fancy yellow sapphire white gold butterfly necklace
Rich and vibrant chain necklace with the butterfly front. Machine-cut fancy yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109307 |
| SKU No: | N0001YFD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.97 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1050.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |