Deep Heart
Blue sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant blue coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102117 |
| SKU No: | ZT0097B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.15 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Bewitched Frame
Yellow sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101783 |
| SKU No: | ZT0101 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Kiwi Frame
Tsavorite white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104975 |
| SKU No: | ZT0101-10 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.28 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
725.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Terracotta Art
Orange sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104968 |
| SKU No: | ZT0101-9 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.27 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Inspiration Glow
Orange sapphire white gold stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in modern style. This piece features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102254 |
| SKU No: | ZT0104-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
700.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nature Beauty
Tsavorite white gold drop earrings
Drop earrings in petal shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101318 |
| SKU No: | ZT0105B-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.94 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1162.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tango Mania
Diamond white gold designer pendant
Fancy curve pendant, featuring white diamonds in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100380 |
| SKU No: | ZT0131-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.75 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
762.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Honey Slice
Yellow and orange sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in fancy shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104104 |
| SKU No: | ZT0134-3 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 0.61 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
400.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunshine Drops
Orange sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102292 |
| SKU No: | ZT0135B-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mango Drops
Yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102322 |
| SKU No: | ZT0135B-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |