Nerine Hearts
Ruby white gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. Machine-cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108935 |
| SKU No: | E0003RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Shimmering Hearts
Blue sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate heart drop earrings in romantic style. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106818 |
| SKU No: | E0007B-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lemon Flowers
Yellow sapphire gold stud earrings
Radiant stud earrings in form of flowers. Machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106979 |
| SKU No: | E0009Y6D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.36 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mauve Heart
Lavender sapphire white gold heart necklace
Charming and elegant chain necklace with the heart pendant. Machine-cut lavender sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109185 |
| SKU No: | N00011LD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.47 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Cascade
Pink sapphire gold butterfly pendant
Charming and delicate fleeting butterflies pendant in floral style. Machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and pink gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106696 |
| SKU No: | P00020PD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
850.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Magic Butterflies
Multicolored sapphire, tsavorite and amethyst white gold butterfly pendant
Elegant and charming fleeting butterflies pendant in romantic style. Precision machine-cut multicolored sapphires tsavorites and amethysts in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110365 |
| SKU No: | P00021TSAMBGLPY2Y3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.72 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Emotion
Blue sapphire white gold band ring
A lovely adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111829 |
| SKU No: | R00011B1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3562.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Eternity
Tsavorite white gold eternity ring
A wonderful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with precision machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110457 |
| SKU No: | R0005TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Mist Lime
Yellow sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut yellow sapphires and white diamonds in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100731 |
| SKU No: | RA3681-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2300.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Magic Twist
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105491 |
| SKU No: | T334-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.57 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |