Deep Eternity
Blue sapphire white gold eternity bangle
This charming eternity bangle is filled with machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107976 |
| SKU No: | A0002B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 7.20 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Heart
Tsavorite white gold heart bracelet
Charming and elegant chain bracelet with tsavorite heart in front. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107877 |
| SKU No: | B0002TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Infinity Hoops
White sapphire white gold hoop earrings
Gorgeous full hoop earrings in classic style. Machine-cut white sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108539 |
| SKU No: | E00015W |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 8.38 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
9212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sparkling Pebbles
Pink sapphire rose gold drop earrings
Lovely and delicate drop earrings in classic style. Precision machine-cut pink sapphires in round shape of size range 0.8mm up to 1.5mm brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The precision machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110402 |
| SKU No: | E00016P |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 7.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
17937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Raspberry Hoops
Pink sapphire white gold hoop earrings
Fine full hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110648 |
| SKU No: | E00021P |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Snowdrops
Tsavorite white gold stud earrings
Graceful stud earrings in classic style. High-precision cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112178 |
| SKU No: | E0002TS1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.54 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nerine Hearts
Ruby white gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. High-precision cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112369 |
| SKU No: | E0003R1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.31 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blazing Hearts
Yellow sapphire gold stud earrings
Romantic stud earrings in form of hearts. High-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112185 |
| SKU No: | E0003Y3D-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.32 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lady in Red
Ruby white gold stud earrings
Delightful stud earrings in classic style. Machine-cut rubies and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108478 |
| SKU No: | E0004RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Noble Delight
Blue sapphire white gold stud earrings
Elegant stud earrings in classic style. High-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112260 |
| SKU No: | E0005B1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.00 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |