Enchanted Eternity
Ruby white gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108737 |
| SKU No: | A0001R |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Symbolic Eternity
Ruby white gold eternity bangle
This charming eternity bangle is filled with machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108898 |
| SKU No: | A0001R-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Glowing Eternity
Tsavorite yellow gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107952 |
| SKU No: | A0001TS |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 6.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Harmony of Eternity
Tsavorite yellow gold eternity bangle
This charming eternity bangle is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108850 |
| SKU No: | A0001TS-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 6.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3150.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Radiant Eternity
Yellow sapphire yellow gold eternity bangle
This sparkling eternity bangle is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108775 |
| SKU No: | A0001Y-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 6.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2862.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Feeling Eternity
Amethyst white gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107938 |
| SKU No: | A0002AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violet Heart
Amethyst white gold heart bracelet
Sensual and elegant chain bracelet with amethyst heart in front. Machine-cut amethysts in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108928 |
| SKU No: | B0001AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.76 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
837.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Heart
Blue sapphire white gold heart bracelet
Stylish and elegant chain bracelet with blue sapphire heart in front. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106450 |
| SKU No: | B0001B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Morning Bloom
Ruby and white gold classic ring
Delicate and sublime design in classic style. This ring features oval ruby and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
| Catalog No: | 00103060 |
| SKU No: | D00077 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Evening Bloom
Blue sapphire white gold classic ring
Delicate and sublime design in classic style. This ring features oval blue sapphire and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
| Catalog No: | 00103053 |
| SKU No: | D00547 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |