Harmony of Eternity
Tsavorite yellow gold eternity bangle
This charming eternity bangle is filled with machine-cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108850 |
| SKU No: | A0001TS-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 6.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3150.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Radiant Eternity
Yellow sapphire yellow gold eternity bangle
This sparkling eternity bangle is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108775 |
| SKU No: | A0001Y-1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 6.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2862.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Feeling Eternity
Amethyst white gold eternity bangle
This elegant eternity bangle is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bangle a true delight.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107938 |
| SKU No: | A0002AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 6.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3312.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Heart
Blue sapphire white gold heart bracelet
Stylish and elegant chain bracelet with blue sapphire heart in front. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful bracelet a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106450 |
| SKU No: | B0001B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Morning Bloom
Ruby and white gold classic ring
Delicate and sublime design in classic style. This ring features oval ruby and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
| Catalog No: | 00103060 |
| SKU No: | D00077 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Evening Bloom
Blue sapphire white gold classic ring
Delicate and sublime design in classic style. This ring features oval blue sapphire and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer.
| Catalog No: | 00103053 |
| SKU No: | D00547 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Trio
Lavender, yellow sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Elegant and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut lavender, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108942 |
| SKU No: | E00011LYTS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.19 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4187.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Aspire Butterflies
Pink, blue sapphire and tsavorite white gold drop earrings
Beautiful and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut pink, blue sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109024 |
| SKU No: | E00011PTSB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4475.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Summer Butterflies
Multicolored sapphire white gold drop earrings
Charming and delicate fleeting butterflies drop earrings in floral style. Machine-cut yellow, lavender and pink sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109093 |
| SKU No: | E00011YPL |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
4137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Celestial Dream
Blue sapphire white gold hoop earrings
Superb hoop earrings in classic style. Machine-cut blue sapphires in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108492 |
| SKU No: | E00012B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.40 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |