Caramel Essence
Yellow sapphire gold classic pendant
Beautiful pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111041 |
| SKU No: | P00015Y3D-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.08 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1650.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart of Passion
Ruby white gold heart pendant
Charming and romantic heart pendant, features high-precision cut rubies and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110990 |
| SKU No: | P00018RD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Shiny Ambition
Yellow sapphire gold classic pendant
Elegant and fine pendant in classic style, features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111270 |
| SKU No: | P00019Y4D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Shiny Ambition
Yellow sapphire gold classic pendant
Stylish and sublime pendant in classic style, features machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107242 |
| SKU No: | P00019YD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunny Dragonfly
Yellow sapphire yellow gold dragonfly pendant
Beautiful and charming design in floral style. This dragonfly pendant features high-precision cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111027 |
| SKU No: | P0001Y3D |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 1.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Affair
Tsavorite white gold butterfly pendant
Charming and delicate fleeting butterflies pendant in floral style. Machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106733 |
| SKU No: | P00020TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.65 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Shamrock Bouquet
Multicolored sapphire and tsavorite white gold flower pendant
Splendid and charming design in floral style. This flower pendant features machine-cut orange, yellow sapphires and tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106375 |
| SKU No: | P00022Y1Y4TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.13 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Joy
Multicolored sapphire and tsavorite white gold butterfly pendant
Sweet and charming butterfly pendant in romantic style. Machine-cut pink, blue, yellow sapphires and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109604 |
| SKU No: | P00025P2P3TSYB |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.86 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2237.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Queen
Multicolored sapphire, ruby and tsavorite white gold butterfly pendant
Elegant and charming butterfly pendant in romantic style. Machine-cut blue, yellow, grey sapphires, rubies and tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful pendant a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106436 |
| SKU No: | P00025RGTSB2B4Y |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.75 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2462.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Diva Heart
Amethyst white gold heart pendant
Sweet heart pendant in romantic style, features machine-cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109642 |
| SKU No: | P0002AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1775.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |