Ruby Euphoria
Ruby gold eternity ring
Gorgeous and stylish design, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut rubies in square shape and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109987 |
| SKU No: | R00048RD |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 4.12 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
5200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Eternity Rose
Pink sapphire rose gold eternity ring
A charming adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107402 |
| SKU No: | R0004P |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 1.64 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Eternity
Pink sapphire white gold eternity ring
This elegant classic ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring perfect and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111386 |
| SKU No: | R0004P6 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 1.56 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Purple Fascination
Amethyst rose gold eternity ring
A delicate adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107662 |
| SKU No: | R0005AM-1 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 1.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
687.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Lavender Jewel
Lavender sapphire white gold eternity ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut lavender sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111706 |
| SKU No: | R0005LF |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Spell
Pink sapphire rose gold eternity ring
A graceful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107686 |
| SKU No: | R0005P |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 1.15 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
662.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rome Jewel
Orange sapphire yellow gold eternity ring
A true adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107723 |
| SKU No: | R0005Y1 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 1.19 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
625.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Forest Nympth
Tsavorite white gold band ring
A beautiful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut tsavorites in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111522 |
| SKU No: | R0006TS1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rich Drop
Amethyst white gold designer ring
A charming adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut amethysts and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109901 |
| SKU No: | R0007AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Vanilla Drop
Grey sapphire gold designer ring
This charming ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut grey sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00111904 |
| SKU No: | R0007GD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.79 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |