Baby Bird
Yellow, orange and black sapphire yellow gold bird pendant
Beautiful and sweet bird pendant, features machine-cut yellow, orange, black sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110150 |
| SKU No: | P00041Y3Y6BKD |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 3.37 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2387.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Classic Glamour
Blue sapphire white gold classic pendant
Stylish pendant in classic style, features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107082 |
| SKU No: | P0004BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.31 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1175.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Honey Heart
Orange sapphire gold heart pendant
Delicate and sublime heart pendant in romantic style, features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107013 |
| SKU No: | P0005Y1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.24 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
862.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Violetta Heart
Amethyst white gold heart pendant
Beautiful and sublime heart pendant in romantic style, features machine-cut amethysts in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109444 |
| SKU No: | P0006AM |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nymph Butterfly
Blue sapphire white gold butterfly ring
This graceful butterfly ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107532 |
| SKU No: | R00010BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.27 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
712.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Royal Desire
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110549 |
| SKU No: | R000117BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.10 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
3437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Princess Flower
Blue sapphire white gold classic ring
Stylish and charming ring in classic style. Oval blue sapphire and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
| Catalog No: | 00110556 |
| SKU No: | R000119BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Love Wrap
Pink sapphire rose gold band ring
A lovely adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107419 |
| SKU No: | R00011P |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 3.87 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dazzling Corona
Yellow sapphire yellow gold band ring
A lovely adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00107396 |
| SKU No: | R00011Y5 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 4.15 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1937.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Wave
Blue sapphire white gold designer ring
A wonderful adornment of class and style, this ring shows the ultimate meeting of beautiful things. The ring is filled with high-precision cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful ring unique and enticing. The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00110488 |
| SKU No: | R000122BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.03 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2000.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |