Sensual Story
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105750 |
| SKU No: | X00712 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Siren Heart
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105880 |
| SKU No: | X00812 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Blush
Blue sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100960 |
| SKU No: | X00870 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.77 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink River
Pink sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100502 |
| SKU No: | YA0046-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.94 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fairy Dust
Orange sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101554 |
| SKU No: | YA3689-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Crazy Dreams
Pink sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101998 |
| SKU No: | YP0016-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sanctuary Talisman
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103671 |
| SKU No: | YP0024-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Desire Classic
Pink sapphire white gold classic pendant
Splendid and charming design in classic style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103695 |
| SKU No: | YP0034-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.59 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
512.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Daisy Twig
Pink and yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102391 |
| SKU No: | ZT0084B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Saffron Amulet
Yellow and orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow and orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101660 |
| SKU No: | ZT0088A-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.88 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |