Crazy Dreams
Pink sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut pink sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101998 |
| SKU No: | YP0016-6 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sanctuary Talisman
Yellow sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103671 |
| SKU No: | YP0024-3 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Daisy Twig
Pink and yellow sapphire white gold drop earrings
Stunning and elegant dangling earrings in drop style. This piece features machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102391 |
| SKU No: | ZT0084B |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.06 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
500.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Saffron Amulet
Yellow and orange sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut yellow and orange sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101660 |
| SKU No: | ZT0088A-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.88 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Samba Romance
Pink sapphire white gold designer pendant
This elegant designer pendant featuring matched color machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100366 |
| SKU No: | ZT0130 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
600.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tsavorite Swirl
Tsavorite white gold stud earrings
Stud earrings in swirl shape with machine-cut tsavorites in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101349 |
| SKU No: | ZT0133-61 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fresh Wave
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104401 |
| SKU No: | ZT0137AB-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.63 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
True Heart
Tsavorite white gold heart pendant
A delightful pendant in heart shape features matched color machine-cut tsavorites.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101752 |
| SKU No: | ZT0160 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
612.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Intense Mallow
Pink and yellow sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut pink and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104227 |
| SKU No: | ZT0171-7 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.07 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1025.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sea Star
Yellow and blue sapphire white gold sea star pendant
Charming and sweet design in sea star shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103398 |
| SKU No: | ZT0172 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.48 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |