Dream of Green
White sapphire and tsavorite white gold band ring
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This ring features machine-cut tsavorites and white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this ring a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102971 |
| SKU No: | RA3669-4 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 4.45 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heritage Grace
Diamond white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with white diamonds in 18k gold setting.
| Catalog No: | 00100830 |
| SKU No: | RA3696-5 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.29 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunflower Vibe
Yellow sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut yellow sapphires and white diamonds in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105361 |
| SKU No: | T209-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.60 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
725.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Rain Echo
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105910 |
| SKU No: | X00507 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.71 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Blue Nostalgia
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105804 |
| SKU No: | X00520 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
200.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sensual Story
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105750 |
| SKU No: | X00712 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Siren Heart
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105880 |
| SKU No: | X00812 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 0.68 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
225.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Blush
Blue sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut blue sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100960 |
| SKU No: | X00870 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.77 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
437.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink River
Pink sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100502 |
| SKU No: | YA0046-2 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.94 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Fairy Dust
Orange sapphire white gold designer ring
Elegant and beautiful ring with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101554 |
| SKU No: | YA3689-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.18 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
575.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |