Dazzling Curve
Pink sapphire rose gold hoop earrings
Beautiful hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112116 |
| SKU No: | E00012P2 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1450.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Romantic Nuance
Pink sapphire rose gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112093 |
| SKU No: | E00012P6 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Earth Delight
Tsavorite white gold hoop earrings
Gorgeous hoop earrings in classic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108515 |
| SKU No: | E00012TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunlit Curve
Yellow sapphire rose gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108553 |
| SKU No: | E00012Y |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunlit Curve
Yellow sapphire yellow gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut yellow sapphires in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112277 |
| SKU No: | E00012Y3 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 2.42 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1325.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Flare
Pink and blue sapphire gold drop earrings
Charming star drop earrings in fancy style. Machine-cut pink, blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108560 |
| SKU No: | E00017BPD-1 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.92 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Beam
Yellow sapphire and tsavorite gold drop earrings
Lovely star drop earrings in fancy style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108584 |
| SKU No: | E00017TSYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Nocturnal Dragonflies
Blue sapphire white gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of dragonflies. Machine-cut blue sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106948 |
| SKU No: | E0001BD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.43 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
887.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Tasty Flowers
Orange sapphire white gold stud earrings
Beautiful stud earrings in form of flowers. Machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and charm.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00106924 |
| SKU No: | E0009Y2D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 4.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1250.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Gardenia Touch
Tsavorite white gold classic necklace
Elegant and charming chain necklace with classic pendant. Machine-cut tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109321 |
| SKU No: | N00010TSD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1687.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |