Romantic Nuance
Pink sapphire rose gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut pink sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112093 |
| SKU No: | E00012P6 |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.35 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | Made to order |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1212.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Earth Delight
Tsavorite white gold hoop earrings
Gorgeous hoop earrings in classic style. Machine-cut tsavorites in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108515 |
| SKU No: | E00012TS |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.30 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1137.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunlit Curve
Yellow sapphire rose gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. Machine-cut yellow sapphires in round shape brought together by rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108553 |
| SKU No: | E00012Y |
| Alloy: | 18K pink gold |
| Weight: | 2.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1075.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sunlit Curve
Yellow sapphire yellow gold hoop earrings
Splendid hoop earrings in classic style. High-precision cut yellow sapphires in round shape brought together by yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The high-precision cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00112277 |
| SKU No: | E00012Y3 |
| Alloy: | 18K yellow gold |
| Weight: | 2.42 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1325.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Star Beam
Yellow sapphire and tsavorite gold drop earrings
Lovely star drop earrings in fancy style. Machine-cut yellow sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making these beautiful earrings a mix of delicacy and class.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00108584 |
| SKU No: | E00017TSYD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 3.90 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1737.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Butterfly Fairies
Amethyst white gold butterfly necklace
Rich and vibrant chain necklace with the butterflies pendant. Machine-cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109376 |
| SKU No: | N00012AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.78 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1100.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Floral Waltz
Grey, lavender sapphire and tsavorite white gold flower necklace
Delicate and charming chain necklace with flower pendant. Machine-cut grey, lavender sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109352 |
| SKU No: | N00014TSGLD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.39 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1987.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Floral Paradise
Yellow, pink sapphire and tsavorite gold flower necklace
Delicate and charming chain necklace with flower pendant. Machine-cut yellow, pink sapphires, tsavorites and white diamonds in round shape brought together by white, yellow and rose gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109147 |
| SKU No: | N00014YTSPD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 5.50 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
2037.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Prestige
Amethyst white gold heart necklace
Stylish and elegant chain necklace with heart pendant. Machine-cut amethysts and white diamonds in round shape brought together by white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109246 |
| SKU No: | N0002AMD |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1262.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Caramel Heart
Orange sapphire gold heart necklace
Lovely and elegant chain necklace with heart pendant. Machine-cut orange sapphires and white diamonds in round shape brought together by white and yellow gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this beautiful necklace a mix of delicacy and innocence. Perfect for the true romantic.
The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00109284 |
| SKU No: | N0002Y1D |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.83 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1287.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |