Blush Vibe
Pink sapphire white gold designer pendant
Splendid and charming design in fancy style. The pendant is filled with machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103817 |
| SKU No: | ZT0141-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.58 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Berry Hoops
Pink sapphire white gold drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101363 |
| SKU No: | ZT0142 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 3.66 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Night Embrace
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105132 |
| SKU No: | ZT0142-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.82 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
675.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Dusk Intuition
Orange and blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue and orange sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104852 |
| SKU No: | ZT0142-5 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
750.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Moon Forever
Blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103268 |
| SKU No: | ZT0144-2 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
912.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Sorbet Moon
Pink sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103282 |
| SKU No: | ZT0144-4 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.16 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
962.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Spring Daisy
Yellow sapphire flower pendant
This elegant four petal flower pendant takes its inspiration from nature. Matched color machine-cut yellow sapphires sits suspended in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00100021 |
| SKU No: | ZT0144-7 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.55 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
950.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Pink Allure
Pink sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in fancy shape with machine-cut pink sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101103 |
| SKU No: | ZT0145-21 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.95 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1062.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Absolute Orange
Orange sapphire white gold stud earrings
Stud earrings in rhombus shape with machine-cut orange sapphires in white gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101042 |
| SKU No: | ZT0145-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.85 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Joker
Yellow sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut yellow sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant yellow coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102186 |
| SKU No: | ZT0148-42 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.70 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
925.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |