Tender Love
Pink sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in heart drop style with machine-cut pink sapphires with white diamonds in gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101233 |
| SKU No: | ZT0149-22 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.22 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1125.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Heart Pirate
Orange sapphire white gold heart stud earrings
Stunning and elegant stud earrings in form of heart. This piece features machine-cut orange sapphires in round shape wrapped together in white gold setting. It's radiant orange coloring provides a tranquil peace with every glance upon it. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00102209 |
| SKU No: | ZT0149-41 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.26 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
800.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Majestic Heart
Orange sapphire white gold heart drop earrings
Dangling earrings in drop style with machine-cut orange sapphires with white diamonds in gold setting.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101240 |
| SKU No: | ZT0149-44 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 2.05 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
1012.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
First Love
Ruby white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut rubies in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104500 |
| SKU No: | ZT0153A-7 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.81 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
650.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Azure Pansy
Blue and white sapphire white gold flower pendant
Charming and sweet design in flower shape. The pendant is filled with machine-cut blue and white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00104135 |
| SKU No: | ZT0158-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.89 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
900.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Joyful Hearts
Blue and white sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut blue and white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103930 |
| SKU No: | ZT0159-1 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.79 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
825.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Merry Hearts
Orange and white sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut orange and white sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103954 |
| SKU No: | ZT0159-7 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 1.96 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
875.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Exotic Hearts
Yellow and pink sapphire white gold heart pendant
Charming and sweet design in heart shape. The pendant is filled with machine-cut yellow and pink sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00103961 |
| SKU No: | ZT0159-8 |
| Alloy: | 18K white gold |
| Weight: | 2.04 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
975.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Delicate Balance
Blue sapphire white gold designer pendant
A delightful pendant in fancy design features matched color machine-cut blue sapphires.
Our machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00101844 |
| SKU No: | ZT0162 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.49 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
587.50 USD |
| Your Price |
Please sign-in |
Angel Kiss
Yellow and blue sapphire white gold designer pendant
Modern and sophisticated design, contemporary glamor. This pendant features machine-cut blue and yellow sapphires in round shape wrapped together in layers of white gold. Each stone is precisely cut to reflect as much light as possible, making this pendant a true delight fit for the most discerning jewelry buyer. The machine cut gemstones are uniformed in terms of brilliance, color, clarity, dimension, and shape.
| Catalog No: | 00105033 |
| SKU No: | ZT0162-10 |
| Alloy: | 14K white gold |
| Weight: | 1.02 (Gr) |
| Effective Until: | 12/31/2014 |
| Availability: | In stock |
| UOM: | 1PCE |
| Start from: | 1 PCE |
| MSRP |
350.00 USD |
| Your Price |
Please sign-in |